Botswana – Okavango delta

Okavango Delta

je jedním z mála skutečně divokých míst na Zemi a zároveň jedním z nejkouzelnějších. Každoročně ji zaplaví přibližně sedm kubických kilometrů vody, což přiláká nespočet zvířat z okolních oblastí a vytvoří jednu z největších koncentrací divoké zvěře na planetě.

Záplavy vrcholí mezi červnem a srpnem. Místní Botswanci se po deltě pohybují na mokorech, vydlabaných kmenech stromů, které slouží jako kánoe, a pomocí dlouhých tyčí se tiše pohybují po vodě. Je to nejlepší způsob cestování po deltě, protože vám umožní poznat oblast tak, jak to dělají místní obyvatelé.

Na klidné hladině se ozývá praskání větví a těžký rachot padajících kokosových ořechů. Vyskytuje se zde opravdu mnoho slonů (přibližně 50 000), kteří si v ostrovním podrostu hledají potravu. Mimo jiné jsou v místních vodách ukrytí krokodýli, kteří trpělivě čekají na svou kořist.

Setkání s krokodýly

V deltě Okavanga žije přibližně 3 000 krokodýlů nilských a pro opravdové milovníky adrenalinu je setkání s nimi v jejich přirozeném prostředí dnes považováno za vrcholné potápění s velkými zvířaty. Krokodýli nilští dosahují délky až 6 m a jsou to opravdu hroziví dravci. V dospělosti mají nejsilnější skus v živočišné říši a jsou známí jako nevybíraví lovci. Teprve nedávno se začalo uvažovat o možnosti potápění s krokodýly z Okavanga, a proto tento jedinečný životní zážitek nabízí pouze pár společností. Navzdory rizikům, která vstup do krokodýlího světa obnáší, existuje několik způsobů, jak nebezpečí zmírnit. Prvním a možná nejdůležitějším faktorem je načasování: o potápění s krokodýly se doporučuje pokoušet pouze v červnu a červenci, a to ze dvou důvodů. Voda je nejčistší a nejchladnější, což znamená, že je méně pravděpodobné, že se s krokodýlem nečekaně setkáte, a krokodýli jsou díky své studenokrevné povaze nejpomalejší a nejméně agresivní. Odborníci na krokodýly, kteří tyto ponory vedou, obvykle vybírají zvířata, s nimiž se budou potápět podle jejich velikosti a temperamentu, když je pozorují na březích delty před vstupem krokodýlů do vody.

Vody v Okavangu jsou mělké a pohybují se v rozmezí 5 až 15 m. Protože krokodýli (stejně jako mnoho druhů velkých žraloků) loví zespodu, je důležité trávit na hladině co nejméně času. Potápění s krokodýly se provádí pomocí negativního vstupu a potápěči se musí během pobytu ve vodě držet co nejblíže říčnímu dnu. Je také důležité mít na paměti, že i když krokodýly možná nevidíte, je velká pravděpodobnost, že oni vidí vás. Po celou dobu musíte zachovat klid a po spatření krokodýla se přibližovat spíše zezadu než zepředu, abyste zůstali mimo dosah útoku. Ať už se vám však tyto ponory mohou zdát jakkoli skličující, tato pravidla jsou tu proto, abyste mohli bezpečně proniknout do světa, který zažije opravdu jen hrstka lidí na světě. Delta pod hladinou je stejně fascinující jako ta nahoře. Je to zázračná vodní země plná jasného slunečního světla, které se zeleně prodírá skrz stromy místní vegetace. Přestože se krokodýli potřebují nadechnout nad hladinou, jsou schopni zůstat pod vodou celé hodiny. V Okavangu je nejlépe najdete v „krokodýlích jeskyních“, ponurých zákoutích ukrytých pod převisem říčního břehu.

Bílý odlesk jejich vyčnívajících zubů signalizuje jejich přítomnost dříve, než si oči zvyknou a zaostří se na zbytek jejich postavy. Největší podívaná na krokodýly je, když jsou ve svém živlu: leží na březích, jsou pokrytí bahnem a vyhřívají se na sluníčku. Jejich kůže je kostkovaná, zlatá a černá. Jejich oči jsou jak z roztaveného kovu. Bledá břicha a řady špičaté zuby působivě kontrastují s temnými zákoutími jeskyní. Potápěči někdy vidí krokodýly na písku, kde spíše chodí, než plavou, aby šetřili energii. Vidět krokodýla nilského z této perspektivy znamená získat příznivější pohled na zvíře, na které se dříve pohlíželo jen se strachem a odporem. Stejně jako se začíná měnit světové vnímání žraloků, tak i setkání s krokodýly má potenciál změnit naše představy o těchto sladkovodních predátorech. Jedná se o hraniční oblast potápění s velkými zvířaty, a proto se o potápění s krokodýly musíme ještě hodně naučit.

Závěr

Potápění s krokodýly je opravdu jedinečný a nezapomenutelný zážitek, který by měl zkusit každý, kdo má rád adrenalin a kdo chce zažít něco tak neobvyklého, co téměř nikdo před ním neviděl a nezkusil.

 

Pro více informací ohledně zájezdu klikněte ZDE